Офіційна сторінка міста Миколаїв
Про містоМіська владаПідприємства та бізнесПропозиції для інвесторівГуманітарна сфераСервіс та відпочинок

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

 
 
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

СПЕЦІАЛЬНА ЕКОНОМІЧНА ЗОНА "МИКОЛАЇВ"
Передумови створення Миколаївської спеціальної економічної зони

Питання впровадження в області спеціальної економічної зони розроблялось протягом кількох років.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 12.05.1995 р. № 317-р була створена робоча група, яка розробила аванпроект спеціальної економічної зони, зорієнтований на підвищення експортного потенціалу регіону переважно за рахунок пріоритетного розвитку галузей переробки сільгосппродукції. Розробка грунтувалась на окремо вибраній проблемі без комплексної оцінки пріоритетності економічних проблем регіону і була тимчасово призупинена.

Подальший соціально-економічний розвиток області засвідчив, що низка питань, які слід вирішувати шляхом впровадженням спеціальної економічної зони, значно ширша, оскільки суттєвого комплексного поліпшення вимагає значно більша частина структури виробничого механізму регіону, і перш за все, галузь суднобудування, яка є провідною складовою машинобудування і всього промислового комплексу.

Особливе місце суднобудування в промисловості області обумовлюється високою концентрацією даного виробництва.

В м. Миколаєві зосереджено більше 55% основних засобів суднобудівної галузі України, в тому числі:

 • суднобудівних заводів - 48,5%;
 • заводів суднового машинобудування - 83,5%;
 • науково-дослідних та проектних установ - 70,7%.

Середньооблікова чисельність персоналу суднобудівної галузі області становить 64,9% від відповідної чисельності по Україні, в тому числі на:

 • суднобудівних заводах - 56,6%;
 • заводах суднового машинобудування - 90,1%;
 • науково-дослідних та проектних установах - 71,0%.

Така концентрація виробничих сил дає суднобудівному комплексу регіону ряд переваг організаційно-економічного та технологічного плану.

Продукція всіх суднобудівних заводів області відзначається високим технічним рівнем та якістю, а окремі проекти суден являють собою найкращі зразки світового суднобудування.

Технічний рівень двох заводів та однієї відокремленої верфі оцінюється як сучасний та здатний забезпечити ефективний виробничий процес будівництва широкого асортименту суден і кораблів.

Протягом 1991-1995 рр. суднобудівні заводи, Миколаївщини, здійснивши переважно власними силами часткову конверсію потужностей, налагодили виробництво цивільних суден на експорт та забезпечили порівняно більший проти інших суднобудівних заводів України стабільний випуск продукції при високих рівнях рентабельності.

З ряду об'єктивних обставин, що склалися в економіці України у 1994-96 рр., заводи втратили фінансову стабільність та зазнали суттєвого спаду виробництва, що супроводжувалось зростанням собівартості продукції.

Виникла загроза повної втрати конкурентоспроможності за ціновим чинником, призупинення діяльності та руйнування серцевини найважливішої для соціально-економічного розвитку регіону і України галузі виробництва.

У умовах спаду висока концентрація виробництва, що давала ряд переваг в умовах стабільної діяльності підприємств, почала набувати властивостей додаткового чинника соціальних ускладнень.

Незважаючи на кризовий стан, підприємства зберегли основні технологічні потужності та переважну більшість виробничого, інженерно-технічного і керівного персоналу, отже не втратили властивості вагомої складової експортного та оборонного потенціалу України.

За цих обставин область була змушена застосувати до суднобудівної галузі досить дійові стабілізаційні заходи, в тому числі й на загальнодержавному рівні.

За ініціативою облдержадміністрації та Мінпромполітики України підприємства розробили та здійснюють проекти реструктуризації, які передбачають переважно організаційні шляхи поліпшення виробничої структури та визначили ряд умов фінансово-господарського плану, за яких можлива стабілізація виробництва, і забезпечення яких залежить від рішень на урядовому рівні.

Протягом 1996-98 рр. з цього приводу було зроблено кілька подань та звернень на адресу Президента і Прем'єр-міністра України.

При підтримці вищих посадових осіб держави було прийнято кілька постанов Кабінету Міністрів, України, згідно з якими надано фінансову допомогу по окремих програмах будівництва суден. Проте обмежені обсяги такої допомоги, неповнота та несвоєчасність виконання прийнятих нормативних актів не дали змоги розв'язати основну проблему.

Виходячи з усвідомлення, що стабілізація суднобудівної галузі області вимагає комплексного підходу, облдержадміністрація та Мінпромполітики організували дослідження фінансово-господарського і технічного стану суднобудівних заводів, наслідки якого розглянуто на нараді з залученням спеціалістів, представників зацікавлених міністерств, відомств та громадських організацій, що відбулася в Миколаєві 26.08.1998 р.

Відзначивши реальність виведення суднобудівних підприємств із кризового стану та необхідність комплексного підходу до завдань стабілізації, нарада визначила основні напрямки програмування цього процесу.

Нарадою відзначено, що значна частина завдань організаційно-правового забезпечення процесу стабілізації може бути вирішена в межах спеціальної економічної зони шляхом прийняття єдиного узагальненого законодавчого акта.

Згідно з поданням Миколаївської облдержадміністрації Президент України ухвалив рішення щодо необхідності створення спеціальної економічної зони в м. Миколаєві, дав відповідні доручення. 20.10.1998 р. прийнято Указ Президента України "Про заходи щодо створення спеціальної економічної зони в місті Миколаєві" № 1155/98. 13 липня 2000 року прийнято Закон України "Про спеціальну економічну зону "Миколаїв" № 1909-ІП та Постанову КМУ від 28 грудня 2000 року № 1901 "Про спеціальну економічну зону "Миколаїв".

Станом на 15 січня 2001 року спеціальна економічна зона одержала повний пакет нормативно-правових документів, необхідних для її функціонування. Створено орган господарського розвитку і управління СЕЗ, який розгортає поточну діяльність, перш за все, -надання консультацій потенційним суб'єктам СЄЗ, готує рекламу, впорядкування наявних ресурсів, що передбачається надавати у користування суб'єктам зони.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СЕЗ "МИКОЛАЇВ"

Територія СЕЗ

Спеціальна економічна зона "Миколаїв" створена у межах земельних ділянок, на яких розташовані суднобудівні підприємства м. Миколаєва:

 • державна холдингова акціонерна компанія "Чорноморський суднобудівний завод" (площа 340 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг - 43 га);
 • відкрите акціонерне товариство "Суднобудівний завод "Океан" (площа 240 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг - 30 га);
 • державне підприємство "Суднобудівний завод імені 61 комунара" (площа 160 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг - 40 га) та на прилеглій території площею 120 га земель Миколаївської міської ради.

Виробничий потенціал

Миколаївські заводи мають значний досвід суднобудування і технологічний потенціал при використанні якого, навіть без інвестицій в розвиток виробництва, а лише за наявності обігових коштів, можна щорічно отримати випуск продукції на рівні 400-500 тис. тонн дедвейту при умові реалізації комплексної коопераційної програми будівництва суден. Маючи величезний досвід з випуску продукції високої складності, заводи здатні виконувати замовлення найвищого рівня.

Характерною особливістю верфей суднобудівного комплексу Миколаєва є наявність двох поточно-позиційних ліній будівництва суден середньої водотоннажності, які залежно від типу здатні виробляти до 30 одиниць суден щорічно. Будівництво великотоннажних суден характеризується використанням методу передстапельного збільшення конструкцій до вантажів 500-1500 тонн, що значно скорочує цикл будівництва.

Специфічною рисою СЕЗ "Миколаїв" є можливість використання суб'єктами СЕЗ наявних виробничих потужностей і елементів інфраструктури суднобудівного комплексу для потреб власної діяльності на умовах господарчих договорів, що звільнює суб'єкта-інвестора від будівництва і прискорює розгортання його виробництва.

До послуг інвесторів пропонуються багаточисельні обладнані складські приміщення загальною площею до 264 тис. м2 , цехові приміщення площею 2 тис. м2 з побутовими і адміністративними будівлями, що обладнані кранами і залізничними коліями, причальними лініями та іншими засобами.

Територія заводів насичена інженерними мережами в обсягах, достатніх для розгортання нових видів промислового виробництва машинобудівного, приладобудівного профілю та напрямків харчової промисловості і промисловості з переробки сільськогосподарської продукції без ускладнень для здійснення основної діяльності заводів.

Існуюча енергосистема забезпечує передачу додаткових потужностей, потрібних для організації нових виробництв в обсягах 20-25 МВт без урахування резервів, які не використовуються на території заводів.

Територія СЕЗ розташована в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці і знаходиться на відстані 69 км від лінії морського кордону України, має зовнішній вихід водним шляхом.

Площі, які відведені законом під СЕЗ, розташовані на периферії районів розселення, мають вихід до узбережжя Бузького лиману, з'єднуються судновим ходом, який можна використовувати для руху морських суден. Всі території з'єднані з транспортно-комунікаційною мережею міста й області.

Пільги, що надаються суб'єктам СЕЗ "Миколаїв"

Згідно з Законом України "Про спеціальну економічну зону "Миколаїв" на території СЕЗ "Миколаїв" на період її утворення (30 років) законодавство України діє з урахуванням особливостей, передбачених вищезазначеним законом.

Суб'єктами СЕЗ "Миколаїв" є суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи, які розташовані на території СЕЗ "Миколаїв" і реалізовують на цій території інвестиційні проекти у пріоритетних видах економічної діяльності на підставі договору (контракту) щодо умов реалізації цього інвестиційного проекту, та які зареєстровані органом господарського розвитку і управління СЕЗ "Миколаїв" як суб'єкти СЕЗ.

Для всіх суб'єктів СЕЗ передбачається надання пільг щодо сплати ввізного мита, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та плати за землю.

Пільги, визначені в Законі:

 1. Звільнення від сплати ввізного мита на матеріали і сировину, устаткування, обладнання та комплектуючі до них на період реалізації інвестиційних проектів, але не більше ніж на п'ять років при ввезенні, на територію СЕЗ "Миколаїв" для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів (крім підакцизних товарів).
 2. Звільнення від оподаткування податком на додану вартість на період реалізації інвестиційних проектів, але не більше ніж на п'ять років, операцій з ввезення (пересилання) на територію СЕЗ "Миколаїв" суб'єктами СЕЗ "Миколаїв" для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією інвестиційних проектів, устаткування, обладнання та комплектуючих до них (крім підакцизних товарів).
 3. У разі створення на територіях суднобудівних підприємств передбаченої ст. 9 Закону України "Про спеціальну економічну зону "Миколаїв" спеціальної митної зони, суб'єкти СЕЗ, розташовані в межах спеціальної митної зони звільнюються від сплати ввізного мита та податку на додану вартість товарів та інших предметів, що ввозитимуться на спеціальну митну територію із-за меж митної території України.
 4. Звільнення від сплати вивізного мита та оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою товарів та інших предметів (крім підакцизних) у разі їх вивезення з митної території України на територію підприємств суднобудівної промисловості та їх обігу в межах СЕЗ "Миколаїв" за міжзаводською кооперацією.
 5. Оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою операцій з реалізації продукції, товарів (робіт, послуг) у межах СЕЗ "Миколаїв" по міжзаводській кооперації.
 6. Звільнення на три роки від оподаткування прибутку, отриманого на території СЕЗ "Миколаїв" від реалізації інвестиційних проектів, затверджених Миколаївською обласною державною адміністрацією.
 7. Оподаткування прибутку, що отримується з четвертого по шостий рік включно від реалізації інвестиційних проектів, затверджених Миколаївською обласною державною адміністрацією, за ставкою 50% діючої ставки оподаткування.
 8. Звільнення від оподаткування частини прибутку підприємств суднобудівної промисловості - суб'єктів СЕЗ "Миколаїв", спрямованої на розвиток виробництва в рамках реалізації інвестиційного проекту протягом десяти років, починаючи з четвертого року реалізації інвестиційного проекту.
 9. Повне звільнення від сплати земельного податку на період реалізації інвестиційного проекту.
 10. Надходження в іноземній валюті від реалізації продукції, товарів (робіт, послуг), вироблених або наданих у СЕЗ "Миколаїв", не підлягають обов'язковому продажу.

Пріоритетні види економічної діяльності

Для СЕЗ "Миколаїв" згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2000 р. №1175 встановлено такі види пріоритетної діяльності:

Код згідно з кваліфікацією видів економічної діяльності ДК 009-96 Вид економічної діяльності
20 Оброблення деревини та випуск виробів з деревини
24.11 Виробництво промислових газів
25.2 Переробка пластмаси
26.1 Виробництво скла та виробів із скла
29.1 Виробництво механічного устаткування
29.2 Виробництво інших машин загального призначення
29.3 Виробництво сільськогосподарських машин
29.4 Виробництво верстатів
29.52 Виробництво машин для добувної промисловості і будівництва
29.53 Виробництво машин для перероблення сільгосппродуктів
29.56 Виробництво решти машин спеціального призначення
Підсекція DL Виробництво електричного та електронного устаткування
34.3 Виробництво устаткування для автомобілів
35.1 Будівництво суден
36.1 Виробництво меблів
37 Обробка відходів
40.2 Виробництво та розподілення газоподібного палива
40.3 Виробництво та розподілення тепла
41 Збір, очищення та розподілення води
45 Будівництво
64.2 Зв'язок
72 Діяльність у сфері інформатизації для суднобудівної промисловості
73.1 Дослідження та розробки в галузі природничих та технічних наук
80.22 Професійно-технічна освіта
90 Асенізація, прибирання вулиць та обробка відходів

В процесі розвитку СЕЗ ці пріоритетні види діяльності можуть бути уточнені в межах пріоритетів, встановлених ст. 6 Закону про СЕЗ:

 • у харчовій промисловості та промисловості з переробки сільськогосподарської продукції;
 • у будівництві, енергетиці, сфері транспорту;
 • у машинобудуванні та приладобудуванні;
 • у всіх видах виробничої діяльності, притаманної суднобудуванню.

Характеристика суднобудівних підприємств

Державне підприємство "Суднобудівний завод імені 61 комунара"

Державне підприємство "Суднобудівний завод імені 61 комунара" засноване в 1788 р. Його створення дало початок місту Миколаєву. За свою більш ніж двохсотрічну історію на верфі збудовано понад дві тисячі різноманітних суден та кораблів.

Продукція верфі - цивільні судна та військові кораблі.

Технологічні й організаційні можливості верфі дають змогу будувати сучасні, високоефективні і надійні судна всіх типів вантажопідйомністю до 15000 тонн (китобійні, суховантажні, рефрижератори, балкери, буксири та інші).

До військової продукції, що вироблялась та може вироблятися на верфі, можна віднести мінні тральщики, патрульні катери, есмінці, прикордонні катери, рятівники, кораблі-постачальники, ударні ракетні крейсери. На верфі можливе не тільки будівництво, а й ремонт військових кораблів.

Будівництво корпусів суден проводиться на трьох стапельних місцях, при цьому одночасно виконується установка і монтаж частини обладнання і механізмів.

Обробка металу, збірка секцій проводиться сучасними методами в спеціальних цехах.

Загальна довжина причальної стінки, що обладнана всією необхідною інфраструктурою, становить 1500 м. Це дає змогу провадити добудову одночасно не менш як 10 суден.

Виробничі потужності трубообробного, механомонтажного, електротехнічного, малярно-ізоляційного, деревообробного та машинобудівного цехів беруть участь у процесі будівництва і ремонту суден без залучення підрядчиків.

Плавучий док вантажопідйомністю 7000 т. дає змогу виконувати всі види ремонтних робіт на суднах завдовжки до 160 м та завширшки до 20 м.

Сервісне обслуговування з ремонту або модернізації суден в різних регіонах світу здійснюється за допомогою мобільних бригад у складі висококваліфікованих інженерів і спеціалістів.

У зв'язку з конверсією на заводі утворилися надлишкові виробничі площі (20 тис. м2), криті термінали для зберігання та переробки різних вантажів (30 тис. м2), обладнаний термінал для прийомки, зберігання та видачі паливно-мастильних матеріалів (10 тис. м3).

ВАТ "Дамен Шип'ярд Океан"

Суднобудівний завод "Океан" є одним з найкрупніших підприємств в Україні в суднобудівній галузі. Вдале розташування верфі з відкритим виходом у Чорне море, близькість до старого центру суднобудування, - міста Миколаєва, добре підготовлені інженерні кадри, великий колектив робітників - спеціалістів суднобудування, - все це дає змогу "Океану" бути одним з провідних підприємств України.

На заводі є дві поточні лінії для виробництва середньо- та багатотоннажних суден. Середньотоннажні лінії складаються з закритого елінгу, відкритого будівельного майданчика, плавдоку, і 120-метрового добудовчого причалу (2 крани з вантажопідйомністю 10 і 15 т відповідно). Ця поточна лінія дає змогу будувати судна з максимальними розмірами 135х18,2х7 м, при цьому спускова вага може досягати 6000 т. Великотоннажна лінія включає складально-зварювальний цех, сухий док (354х60х14 м) із двома кранами вантажопідйомністю 320 т кожен. Ця лінія може використовуватися для будівництва суден максимальних розмірів 340х50х18 м. Підприємство оснащене сучасними виробничими потужностями, поставленими відомими в усьому світі компаніями.

Крім значних виробничих потужностей, що забезпечують будівництво і ремонт кораблів, підприємство володіє неабияким інтелектуальним, робочим і технологічним потенціалом, що може успішно використовуватися при виконанні замовлень у галузі машинобудування.

"Океан" - одне з перших суднобудівних підприємств, яке освоїло будівництво великотоннажних суден на експорт. За 45 років існування підприємства тут побудовано близько 400 різних суден водотоннажністю понад 3,6 млн. тонн. У процесі розвитку та реконструкції "Океан" нагромадив значний досвід у виробництві різноманітних видів комерційних суден: несамохідні баржі, морські рятувальні буксири, лісовози, нафтанавалочників. Суховантажні та науково-дослідні судна, морські буксири і супертраулери-крилєлови, рибообробні бази і гігантські нафторудовози - все це споруджено на верфі за час її існування.

Державна акціонерна холдингова компанія "Чорноморський суднобудівний завод"

Державна акціонерна холдингова компанія "Чорноморський суднобудівний завод" - одне з найбільших підприємств суднобудівної промисловості в Україні та Європі.

Потужна виробнича база - верф, машинобудівне та металургійне виробництво - забезпечує виконання замовлень не тільки судновласників, а й багатьох галузей промисловості, виготовлення найрізноманітнішої технічно складної продукції. Високій конкурентоспроможності сприяють сучасні технології різання і зварювання металу, впровадження комплексних автоматизованих ліній, реконструкція стапелів, потужне кранове обладнання, будівництво корпусів суперблоками, модульна забудова приміщень, загальний контроль якості.

Основні потужності холдингової компанії зосереджені на великотоннажній верфі. Це такі цехи: стапельний, з обробки металу, збирання і зварювання плоских та об'ємних секцій, монтажно-добудовний.

Унікальне кранове обладнання та передові технології дають змогу збирати блоки корпусів вагою до 1500 тонн, що встановлюються на стапель за допомогою двох козлових кранів вантажопідйомністю 900 тонн кожний. Конструктивні особливості великого стапеля, який має довжину 330 м і ширину 40 м, дають змогу спускати судна з вагою корпусу до 45 тис. тонн. Другий стапель має довжину 230 м. Добудова суден провадиться групою цехів на плаву біля причалів, які обладнані портальними кранами вантажопідйомністю 25-40 т з великим вильотом стріли та оснащені системами підведення енергетичного устаткування, яке забезпечує виконання різних видів добудовних робіт.

До складу суднобудівного комплексу холдингової компанії входить ВАТ "Суднобудівна верф "Меридіан", яке відзначається високою організацією та великим досвідом будівництва малих та середніх суден. Будівництво суден на верфі здійснюється у закритих приміщеннях, де розташована поточно-позиційна лінія, здатна пропустити за рік, залежно від водотоннажності, від 5-6 до 15-20 суден загальною спусковою вагою понад 30 тис. тонн. Судна до спуску через плавдок, рухаючись через чотири-п'ять стапельних позицій, можуть доводитись до високого ступеня готовності.

Крім цього до холдингової компанії входять:

 • ВАТ "Чорноморський машинобудівний завод";
 • ВАТ "Малярно-ізоляційне підприємство "Райдуга";
 • ВАТ "Чорноморський меблевий завод "Чорномормеблі";
 • ВАТ "Чорноморбудсервіс".
Наявні складські приміщення та підйомно-транспортне обладнання в причальній зоні здатні забезпечити зберігання і перевалку вантажів різноманітного характеру, а також відправку продукції всіма видами транспорту.

Реквізити установ та організацій

Миколаївська обласна державна адміністрація
54009, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
тел.: (0512) 35-22-70, факс: (0512) 35-12-36.

Головне управління економіки облдержадміністрації
54009, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
тел.: (0512) 35-99-32, 35-94-54, факс: (0512) 35-31-77, 35-99-14
E-mail: office@fez.mk.ua
Web-page: www.fez.mk.ua

Комунальне підприємство "Дирекція спеціальної економічної зони "Миколаїв"
54009, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
тел.: (0512) 35-84-93, 35-98-26, 35-51-67